Rubriigid
Leinasügavused

Suremine ja kuidas seda läbi viia?

Jaga esimestena seas oma seinale:

Suremine on inimelu lahutamatu osa ning see on protsess, mille kõik inimesed varem või hiljem läbi peavad tegema.

Üks kõige sügavamaid ja olulisemaid küsimusi, mida inimesed on läbi ajaloo esitanud, on see, mis juhtub meiega peale surma. Kuigi sellele küsimusele täpset vastust pole, on inimestel olnud erinevaid uskumusi ja arusaamu selle kohta, mis võib juhtuda peale surma.

Samamoodi ei taha inimesed sellest rääkida ega sellele mõelda, aga valmistamata ennast ette elu kõige olulisemaks sündmuseks on võrdne pimeduses elamisega. Ainult teadmatuses viibib inimene kardab valmistada ennast surmaks ette, aga kuidas teisiti teadlikuks saada kui mitte valmistuda ja mõistma hakata. Mõistma hakata justnimelt seda, et kui väärtuslik oled sina, see kes ei ole lihakeha mille jätad, vaid see kes valmis edasi minema.

Sulekergusega, õndsuses ja armastuses kantakse sind koheselt harmoonia käte vahele, kaitseinglite kallistuste kaitsesse. Sulle antakse kingituseks palju head selle kõige raske eest mida oled kannatanud vaikselt ja tugevalt.

Paljud religioonid ja filosoofiad üle maailma usuvad, et suremise järel on olemas elu pärast surma, mida mõnikord nimetatakse ka teispoolsuseks. Paljud kristlased, juudid ja moslemid usuvad, et pärast surma lähevad hinged kas taevasesse paradiisi või põrgusse, sõltuvalt sellest, kuidas nad oma elu elasid.

Hinduism ja budism õpetavad, et inimesed taassünnivad uuesti maa peal, et kogeda uusi elusid ja õppetunde, kuni jõuavad vabanemise seisundisse nimega nirvaana.

Teisest küljest usuvad paljud inimesed, et suremine on lihtsalt elu lõpp ja et pärast surma pole midagi. See seisukoht on tuntud kui materialism ja seda jagavad mõned teadlased ja filosoofid, kes usuvad, et inimese teadvus on seotud aju füüsiliste funktsioonidega ja et pärast surma inimese teadvus kaob.

Kuigi suremise järel võib olla erinevaid uskumusi, on üks asi kindel – surm on osa elust ja kõik inimesed kogevad seda. Mõned inimesed võivad kogeda lähedaste kadu või leinata ise oma elu lõppu.

Sellegipoolest on oluline mõelda sellele, kuidas me elame oma elu ja kuidas see võib mõjutada meie elu pärast surma, sõltumata sellest, kas me usume, et midagi on või mitte.

Kas me teeme midagi, et jätta maailm paremaks paigaks või mitte? Kas me panustame oma elusse ja suhetesse või elame ainult iseenda jaoks? Need küsimused võivad olla abiks selgitamaks, kuidas me tahame oma elu elada ning kuidas tahame, et meid mäletatakse peale surma.

Mida egiptlased uskusid teispoolsusest?

Egiptuse usundis oli väga tugev usk elu pärast surma ning et surnud inimese hing jätkab elu teispoolsuse maailmas. Nende uskumused surmajärgse ellu jätkumisest olid tihedalt seotud nende kultuuriliste tavadega matusepärandite ja -kommete osas.

Egiptlased uskusid tugevalt elu pärast surma ning et suremisega ei kaotatud igavesti ühendust surnuga. Egiptuse usundis oli keskne uskumus, et inimene koosneb kahest osast – füüsilisest kehast ja hingest, mida nad nimetasid ka kaheks kaaluks.

Egiptuse usundis oli laialt levinud arusaam, et pärast surma suundub inimese hing koos teiste jumalike olenditega kohtusse, mida tuntakse kui “surnute kohtu”. Siin pandi inimese hingele süü või õigus, sõltuvalt sellest, kuidas ta elu ajal käitus. Kui inimene oli elanud õiglaselt ja tema hing kaalus vähemalt sama palju kui “sule” sümbol, siis pääses ta surnute kohtust edasi ning võis minna elu pärast surma.

On olemas aruandeid inimestest, kes on kogenud surma lähedasi kogemusi (NDE), kus nende süda on seiskunud või nende ajutegevus on peatunud, kuid hiljem on neil õnnestunud taas elule naasta. Nende kogemused võivad varieeruda, kuid sageli kirjeldavad nad valgustunnelit, kohtumist surnud sugulastega, intensiivset rahu- ja armastuse tunnet, väljaspool keha rännakuid ja võib-olla ka teisi kogemusi.

Kuigi sellised kogemused on olnud inimestele väga mõjuvõimsad ja isiklikud, ei saa neid kogemusi teaduslikult seletada kui surmajärgset kogemust, kuna nendel inimestel õnnestus ikkagi tagasi elule naasta. Seega ei ole kindlat teaduslikku tõestust selle kohta, mis juhtub inimestega pärast surma.

Mida on rääkinud need kes on ärganud surnust ülesse?

On ka olemas lugusid inimestest, kes on olnud kliiniliselt surnud ja keda on õnnestunud hiljem taaselustada, kuid nende kogemused surma järgsest maailmast või ülestõusmisest pole teaduslikult tõestatud. Kuigi sellised lood võivad olla sügavalt mõjuvad, ei saa neid pidada tõendiks elu jätkumisest pärast surma.

Seega, kuigi on olemas aruandeid ja lugusid selle kohta, mida inimesed väidavad pärast surma kogevat, puudub siiani kindel teaduslik tõend selle kohta, mis tegelikult juhtub inimestega pärast surma.

Kokkuvõttes võib öelda, et surm on osa elust ning sellele, mis juhtub peale surma, pole täpset vastust.

Erinevad kultuurid ja religioonid pakuvad erinevaid uskumusi ja arusaamu selle kohta, mis võib pärast surma juhtuda.

Kõrgelt taevasest paradiisist, kaitseinglid valvavad ka siin, nad lendavad meie kohal öösel ja päeval, nad kaitsevad meid kurjade jõudude eest. Nagu musitused, mis meid rõõmustavad, on ka nende armastus ja hool selge ning tõeline.

Nad valvavad meid iga päev ja öö, Sest meie hingede kaitse on nende püha töö. Nad viivad meid läbi elu ja surma, Ja saadavad meid taevasele õnnele. Nad on meie teejuhid igavikuks.

Kuidas surmaks valmistuda?

Surm on loomulik osa elust, kuid paljud inimesed kardavad selle protsessiga silmitsi seista. Siiski on olemas viise, kuidas surmaks valmistuda ja leevendada sellega seotud hirme ja ärevust.

  1. Räägi oma lähedastega. Vestlus lähedastega võib olla raske, kuid see võib aidata sul mõista oma soove, hirme ja eelistusi seoses surmaga. Sa võid kaaluda testamendi või elatise testamendi koostamist, et aidata oma lähedastel otsuseid teha, kui sa pole enam võimeline ise otsuseid langetama.
  2. Leia vaimsed tavad, mis toetavad sinu uskumusi. Kui sul on religioossed või vaimsed veendumused, võivad need pakkuda sulle lohutust ja toetust surmaga silmitsi seistes. Leia endale sobivad tavad, rituaalid või meditatsioonid, mis aitavad sul rahulikuks jääda.
  3. Hoia oma füüsilist ja vaimset tervist. Hoia oma keha tervena, et elada kauem ja vältida võimalikke surmaga seotud terviseprobleeme. Samuti on oluline hoolitseda oma vaimse tervise eest, et leevendada ärevust, hirme ja stressi.
  4. Valmistu praktilisteks küsimusteks. Kuigi see võib tunduda ebamugav, on oluline valmistuda praktilisteks küsimusteks, nagu matusekorraldus ja enda soovide täitmine seoses oma surmaga. Sa võid kaaluda oma matuse korraldamist ja oma surma eelneva tseremoonia korraldamist vastavalt oma soovidele.
  5. Leia tugi ja abi. Surmaga silmitsi seismine võib olla väga raske ja emotsionaalselt keeruline protsess. Leia tugi oma lähedastelt, sõpradelt, vaimse juhendaja või terapeudilt, kes aitab sul mõista oma hirme ja toetada sind selle protsessi läbimisel. Kõige suurema abikäe ulatab sulle siiski kaitseingel, kui aeg on õige.

Kokkuvõtvalt, surmaks valmistumine hõlmab paljusid erinevaid aspekte – emotsionaalseid, praktilisi ja vaimsed. Oluline on leida sobivad tavad, leida tugi ja abi ning mõista, et surm on osa elust, mis võib olla valus, kuid samas ka loomulik protsess. Kõige võimsam ja eeskujulikum lahkumine on naeratus näol ja süda tänus. Pisara poetamine selle käigus on puhtaim väljendus ilma sõnadeta.

Ja tõsiasi on see, et kui lõppeb elu siin ja jätkub mujal, siis seda tõestada siin enam tähtsust ei oma. Sind oodatakse mujale ja seal on sinu teadvus, sinu uus kodu ja eesmärk.

Jaga esimestena seas oma seinale: